O firmie

Działalność rozpoczęliśmy w roku 1984 jako firma PZ Witraż. Pierwotnie zajmowaliśmy się tworzeniem witraży monumentalnych.        W 1994 roku, jako prekursorzy, stworzyliśmy pierwszą lampę bursztynową na rynku. Z czasem lampy te, stały się naszą wizytówką. Na przełomie 2004 i 2005 roku w naszej firmie zaszły zmiany własnościowe. Od stycznia 2005 roku działamy pod nową nazwą jako PZ Witraż Amberlamp. Właścicielem firmy jest Sebastian Pawlak, który zamiłowanie do szkła i bursztynu odziedziczył po ojcu, Zenonie Pawlaku.

Jesteśmy małą pracownią rzemieślniczą, usytuowaną w centrum Starej Oliwy. Każdy nasz produkt wykonywany jest ręcznie, z zachowaniem najwyższej staranności i kunsztu gdańskich artystów. Wytwarzamy lampy bursztynowe, witraże i szkło użytkowe z bursztynem. Obecnie w ofercie posiadamy kilkadziesiąt unikalnych wzorów lamp. Nasze lampy posiadają certyfikat elektryczny,          a korzystne właściwości zdrowotne poparte są certyfikatem cechu bioenergoterapeutów. Nasze wyroby znajdują licznych odbiorców zarówno w Polsce jak i w wielu krajach na całym świecie. Od roku 2000 jesteśmy członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Jak powstają nasze lampy?

Na podstawie wyrysowanego szablonu, wycina się szklane elementy klosza lampy. Następnie owija się je taśmą miedzianą. Teraz można zlutować części klosza na kopycie. Wcześniej wyselekcjonowany, oszlifowany i owinięty miedzianą taśmą bursztyn wkomponowuje się między elementami klosza. Etap wykańczania, dodawania cynoplastyki jest najbardziej pracochłonny i zarazem najbardziej twórczy. Końcowy jego efekt wyróżnia nasze  lampy wśród innych.

Następnie lampy są patynowane i czyszczone, dzięki czemu cynoplastyka zyskuje dodatkową głębię i blask. Tak przygotowany klosz, wraz z oprawką montowany jest na mosiężnych podstawach najwyższej jakości, produkowanych w polskich odlewniach. Każda lampa otrzymuje sygnaturę firmy, oraz certyfikat. Ostatnim etapem jest staranne zapakowanie lampy, by można ją było bezpiecznie wysłać w dowolne miejsce na świecie.

Dyplomy, wyróżnienia, podziękowania

Nie jest nam obojętne to, co dzieje się w lokalnej społeczności, dlatego angażujemy się w aukcje charytatywne, bale dobroczynne, a także, w miarę możliwości, wzbogacamy cennymi okazami kolekcję Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego.

Realizacje autorskie

Nie boimy się wyzwań i nietypowych projektów. Pilnie słuchamy koncepcji naszych klientów, łączymy je z własnymi pomysłami i doświadczeniem, i tak powstają piękne, unikatowe dzieła. Krzyż z figurką Chrystusa z cynoplastyki i bursztynu, lampa bogato zdobiona cynoplastyką, wazon/butla, bożonarodzeniowy lampion.

Witraże i witraże sakralne

Witraż to gra światła z materią, która fascynuje nas od 1984r., kiedy to po raz pierwszy wykonaliśmy go na zamówienie. Każdy projekt to dla nas wyzwanie, gdyż staramy się go dopasować do rodzaju i charakteru wnętrza, ilości i rodzaju światła. Dzięki witrażowi można doświetlić ciemne pomieszczenie, zasłonić niechciany widok za oknem, lub przeciwnie, podkreślić jego piękno.Witraż wmontowany w ścianę, oddziela dwa pomieszczenia, ale nie powoduje wrażenia braku przestrzeni. Stosujemy tradycyjną metodę profili ołowianych, oraz delikatniejszą metodę Tiffaniego, z wykorzystaniem taśmy miedzianej. Nie boimy się nietypowych rozwiązań – wkomponowujemy w witraże bursztyn i przestrzenną cynoplastykę, stosujemy także podświetlenia. Wieloletnie doświadczenie w obróbce szkła pozwoliło nam na wprowadzenie podwieszanych paneli witrażowych, które świetnie dopełniają nowoczesne aranżacje. Projekty autorskie powstają w pracowni, ale także współpracujemy z artystami plastykami. Mieliśmy przyjemność szklenia witrażowego, renowacji, lub wykonywania witraży między innymi w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, kościołach: Piotra i Pawła, NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach, Podwyższenia Krzyża Świętego i Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdyni, kościele Św. Bernarda w Sopocie, i w wielu innych. Wieloletnie doświadczenie i współpraca z artystami plastykami pozwalają nam odwzorować w witrażu zarówno średniowieczny styl, jak i nowoczesne trendy.

Kontakt

Dane kontaktowe

PZ Witraż Amberlamp
ul.stary rynek oliwski 20A
80-317 Gdańsk - OLIWA

+48 58 554 80 78

NIP : 957-005-02-70

ING Bank Śląski
88 1050 1764 1000 0022 8912 0095
swift code: INGBPLPW